Спори у сфері організації господарської діяльності

Розмір плати за доступ до елементів інфраструктури об`єкта будівництва

Законом України «Про доступ до об`єктів будівництва, транспорту, електроенергетики з метою розвитку телекомунікаційних мереж» встановлено максимальну ставку плати за доступ до елементів інфраструктури, в тому числі за доступ до інфраструктури об`єкта будівництва, за користування будинковою розподільною мережею (в місяць за будинок). Отже, при визначенні розрахунку за користування частинами будинків для розміщення телекомунікаційних мереж орган місцевого самоврядування повинен враховувати розмір ставки, встановлений вказаним Законом.

Дата прийняття: 06.04.2023

Повноваження органу місцевого самоврядування при вирішенні питання щодо погодження цілодобового режиму роботи магазину

Діючим законодавством не передбачене беззаперечне право суб`єкта господарювання, що здійснює торгівельну діяльність, самостійно встановлювати режим роботи торговельного об`єкту або ресторанного господарства, а визначено, що такий режим встановлюється виконавчим органом міської ради за погодженням з власником цього магазину. При цьому, форма або порядок цього погодження діючим законодавством не визначені. Єдиним застереженням для органу місцевого самоврядування при вирішенні питання щодо погодження режиму роботи, зокрема, магазину, діюче законодавство ставить його зручність для населення, критерії якої такий орган може обґрунтувати самостійно. При цьому, з огляду на положення статей 7 та 140 Конституції України, а також статей 2 та 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в України», презюмується, що орган місцевого самоврядування, погоджуючи режим роботи відповідного закладу торгівлі або громадського харчування, діє в інтересах територіальної громади. Крім того, положення статей 7 та 140 Конституції України, в аспекті надання правової оцінки рішенню органу місцевого самоврядування як представницького органу відповідної територіальної громади, слід застосовувати у широкому розумінні, особливо, якщо воно безпосередньо стосується суспільних інтересів (інтересів мешканців відповідної територіальної громади), що слідують з таких легітимних мотивів як безпека, правопорядок, необхідність збереження культурних чи історичних пам`яток.

Дата прийняття: 28.03.2023

Оформлення відмови Державної служби геології та надр України у наданні спеціального дозволу на користування надрами

У разі відмови у наданні спеціального дозволу Держгеонадра повинно прийняти відповідне рішення, яке оформлюється наказом.

Дата прийняття: 07.03.2023

Нормативно-правове регулювання, яке поширюється на відносини, що виникають у зв`язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки

На відносини, що виникають у зв`язку з геологічним вивченням нафтогазоносності надр, розробкою родовищ нафти і газу, зберіганням, транспортуванням та реалізацією нафти, газу та продуктів їх переробки, незалежно від форм власності господарюючих суб`єктів - учасників таких відносин, поширюється дія спеціального закону, а саме – Закону України «Про нафту і газ» (Закон № 2665-III). Положення вказаного Закону передбачають, що дія спеціального дозволу може бути зупинена, зокрема, і за результатами геологічного контролю (частина перша статті 26 Закону № 2665-III).

Дата прийняття: 01.12.2022

Процедура, яка має передувати прийняттю Державною службою геології та надр України рішення про зупинення дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами

Механізм застосування зупинення дії спеціального дозволу повинен передбачати пропозицію територіального підрозділу Держекоінспекції на ім`я Голови Держекоінспекції та внесення у встановленому порядку подання від Держекоінспекції на адресу Держгеонадр, за результатами вказаних документів здійснюється розгляд питання Робочою групою. Тільки після здійснення вказаної процедури Держгеонадра уповноважені приймати рішення про зупинення дії спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами.

Дата прийняття: 01.12.2022

Підстави для анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним

Аналіз частини сорок сьомої статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», свідчить про те, що вона містить конкретні умови щодо її застосування, зокрема, наявність інформації від уповноважених органів щодо непогодження/не видання документів - копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії. Тобто інформація органу має стосуватись конкретно визначених документів та такі документи мають подаватись особою при отриманні ліцензії. Те саме стосується й підстави для анулювання ліцензії у разі встановлення факту подання недостовірних даних у документах, оскільки такі документи мають бути саме подані особою для отримання ліцензії. Тобто, відповідальність суб`єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавались разом з заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб`єкт взагалі не подавав певний документ, вказані норми, як підстави для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.

Дата прийняття: 01.11.2022

Використання водних біоресурсів нерозривно пов`язане з використанням рибогосподарських водних об`єктів, а також земель водного фонду

Законодавець розрізнив користування рибогосподарськими водними об`єктами (їх частинами), землями водного фонду та використання водних біоресурсів, як окремими об`єктами користування. Можливості використання водних біоресурсів без обов`язкового отримання в установленому Земельним кодексом України порядку в користування на умовах оренди рибогосподарських водних об`єктів (їх частин), у тому числі і земель водного фонду (зокрема і під цими об`єктами), де здійснюється використання цих водних біоресурсів, чинним законодавством не передбачена. Таке використання водних біоресурсів є нерозривно пов`язаним з використанням зазначених рибогосподарських водних об`єктів (їх частин), у тому числі і земель водного фонду (зокрема і під цими об`єктами).

Дата прийняття: 27.10.2022

Підстави для відмови у переоформленні дозволу на розміщення зовнішньої реклами є вичерпними

Перелік підстав для відмови у переоформленні дозволу, визначений частиною п`ятою статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та Правилами розміщення зовнішньої реклами у м. Львові, затвердженими рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 21.05.2010 №569, є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню. При цьому, відмова у продовженні дії дозволів з підстав, не визначених у законі, не допускається.

Дата прийняття: 26.10.2022

Розмір ставок портових зборів для суден, які виконують рейси у каботажному плаванні під іноземним прапором

Виходячи з визначень, наведених у нормах ст. 131,132 Кодексу торговельного мореплавства України та ст. 97 Митного кодексу України, до внутрішніх (каботажних) перевезень неможливо застосовувати ставки корабельного збору для міжнародних перевезень, адже згідно наведеного визначення міжнародних перевезень вони здійснюються виключно між портами України та міжнародними портами (тобто обов`язковою умовою для застосування цієї ставки збору є захід (вихід) судна у закордонний порт), а в даному випадку за визначенням, наведеним у ст.131 Кодексу торговельного мореплавства України та ст. 97 Митного кодексу України, каботажні перевезення здійснюються виключно між внутрішніми портами України. Аналіз вказаної норми та Порядку справляння та розміри ставок портових зборів, затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 27.05.2013 №316, свідчить про те, що для суден, які виконують рейси у каботажному плаванні під іноземним прапором за відповідним дозволом Міністерства інфраструктури України, ставки корабельного збору чинним законодавством не встановлені. Для уникнення дискримінації суб`єкта господарювання, який використовує для каботажних перевезень судна під іноземними прапорами порівняно із суб`єктами господарювання, які використовують для цього судна під Державним прапором України, для суден під іноземним прапором застосовуються ставки корабельного збору для каботажних перевезень на рівні суден, що ходять під Державним прапором України.

Дата прийняття: 21.10.2022

Ліцензіат несе різні правові наслідки за невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов провадження господарської діяльності та за повторне допущення їх порушення

Складання акта про невиконання розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов провадження виду господарської діяльності та акта про повторне порушення ліцензіатом ліцензійних умов за результатами проведення заходу контролю мають різні правові наслідки для ліцензіата. Аналіз статті 16 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» свідчить про те, що вказаною нормою визначено процедури зупинення та анулювання ліцензії, які є різними за своєю суттю та застосовуються до ліцензіата за порушення ним ліцензійних умов послідовно з метою надання ліцензіату можливості усунути порушення, що стали підставою для зупинення дії ліцензії повністю або частково. Варто наголосити на тому, що анулювання ліцензії є крайнім заходом, що застосовується до ліцензіата, зокрема у разі неусунення ліцензіатом протягом строку повного або часткового зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її повного або часткового зупинення, про що складається відповідний акт, а також вчинення ліцензіатом повторного порушення ліцензійних умов, а саме вчинення таким ліцензіатом протягом року з дня видання органом ліцензування розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов нового порушення однієї або більше вимог ліцензійних умов, щодо яких видавалося таке розпорядження, про що також складається відповідний акт. При цьому, повторність порушення ліцензійних умов кваліфікується у тому разі, коли ліцензіатом протягом року з дня видання органом ліцензування розпорядження про усунення порушень ліцензійних умов вчиняються нове порушення однієї або декількох вимоги ліцензійних умов, щодо яких видавалося таке розпорядження, та які були усунуті ліцензіатом на виконання вказаного розпорядження чи у зв`язку із зупиненням ліцензії, оскільки неусунення ліцензіатом протягом строку повного або часткового зупинення дії ліцензії підстав, що стали причиною для її повного або часткового зупинення, є окремою підставою для анулювання ліцензії.

Дата прийняття: 19.10.2022

Можливість оскарження громадськістю рішення органу місцевого самоврядування про погодження надання надр у користування

Використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, у будь-якому разі здійснює вплив на довкілля, а відтак процедура отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин у будь-якому разі зачіпає екологічні права громадян України. Отже, рішення органу місцевого самоврядування щодо погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин може бути оскаржено зацікавленою громадськістю в розумінні Орхуської Конвенції.

Дата прийняття: 05.10.2022

Характер висновків з питань негативного впливу на глядачів тих чи інших телепередач державних установ, неурядових організацій та об`єднань громадян, залучених Нацрадою

Закон України «Про телебачення і радіомовлення» не містить заборони Національній раді залучати державні установи, неурядові організації та об`єднання громадян для надання експертних висновків з питань негативного впливу на глядачів тих чи інших телепередач. Але, такі висновки можуть мати лише рекомендаційний характер.

Дата прийняття: 25.09.2022

OSZAR »