Спори у сфері організації господарської діяльності

Про безпеку дитячого одягу

Введення в обіг дитячого одягу, виготовленого з використанням неорганічних хімічних волокон, без дотримання встановлених державних стандартів або технічних умов, які можуть бути джерелом негативної дії цілого комплексу хімічних речовин різних за класом небезпечності та впливом на організм дитини, становить ризики для споживачів (користувачів), несумісні із загальною вимогою щодо безпечності продукції. Виведення з обігу виробів, які є небезпечними для дітей, та застосування до суб’єкта господарювання за введення в обіг небезпечної нехарчової продукції штрафних санкцій спрямоване на досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства, які полягають у створенні безпечних умов для фізичного розвитку дітей, захисту їх здоров’я від негативного впливу небезпечної нехарчової продукції, та вимогами захисту економічних інтересів окремої особи, зокрема, гарантованого частиною першою статті 42 Конституції України права на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Дата прийняття: 24.10.2019

Про застосування спеціальних санкцій у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України має право застосовувати до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України спеціальні санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності в разі порушення такими суб’єктами Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов’язаних із ним законів України, що встановлюють заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій на підставі відповідного подання уповноважених органів, яке містить визначені законом реквізити. Переведення суб’єкта на індивідуальний режим ліцензування після спливу тримісячного строку застосування тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності є правомірним за умови відсутності підстав для зміни або скасування спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність».

Дата прийняття: 02.10.2019

Про невжиття контролюючим органом передбачених законом заходів щодо повідомлення ліцензіата про проведення перевірки

Оскільки Міністерство екології і природних ресурсів України не повідомило ліцензіата про проведення позапланової перевірки та не довело, що така перевірка фактично здійснювалася стосовно позивача, невжиття контролюючим органом передбачених законом заходів щодо повідомлення ліцензіата про проведення перевірки не може розцінюватися як недопуск суб’єктом господарювання до проведення перевірки. Законодавець чітко передбачив, що відмова в проведенні перевірки передбачає або активні дії службових осіб ліцензіата з недопущення органа ліцензування до перевірки, невиконання їх законних вимог, або ж усвідомлену умисну бездіяльність ліцензіата з метою переховування від членів комісії.

Дата прийняття: 17.09.2019

Про правову природу штрафа відповідно до статті 238 Господарського кодексу України

Накладений Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на державний навчальний заклад штраф відповідно до статті 238 Господарського кодексу України є адміністративно-господарською санкцією за порушення законодавства у сфері теплопостачання, а не адміністративним стягненням, оскільки накладення такої санкції передбачене Законом України «Про теплопостачання». Тому застосування до цих правовідносин положень Кодексу України про адміністративні правопорушення є помилковим.

Дата прийняття: 12.09.2019

Про відповідальність оператора державних лотерей за порушення розповсюджувачами законодавства про розповсюдження державних лотерей

Оператор державних лотерей не несе відповідальності за порушення розповсюджувачами законодавства про розповсюдження державних лотерей, якщо інше не встановлене угодою, укладеною між розповсюджувачем та оператором державних лотерей.

Дата прийняття: 07.08.2019

Про застосування принципу мовчазної згоди

Принцип мовчазної згоди може застосовуватися за умови, якщо суб’єкт господарювання дотримав усі вимоги законодавства, а в суб’єкта владних повноважень відсутня альтернатива в прийнятті або неприйнятті позитивного рішення за зверненням такого суб’єкта господарювання. Закріплені в законодавстві гарантії прав суб’єктів приватного права (зокрема, процесуальні строки, можливість застосування принципу мовчазної згоди тощо), не можуть використовуватися для легалізації триваючого правопорушення або здійснення незаконної діяльності.

Дата прийняття: 04.06.2019

Про обставини та підстави, які спонукають позивача як суб’єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування

Під час прийняття судового рішення мають враховуватися не лише обставини та підстави, які спонукали позивача як суб’єкта владних повноважень звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування, але й ті, що існують на час ухвалення судового рішення. У протилежному випадку застосування заходів реагування як виняткового заходу в судовому порядку поширюватиметься на всіх суб’єктів господарювання, щодо яких проведена перевірка та встановлені порушення, які за оцінкою спеціально уповноваженого органу створюють реальну загрозу життю та/ або здоров’ю людей. За своїм змістом і суттю застосування такого заходу він застосовується до усунення виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/ або здоров’ю людей (частина п’ята статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»), у зв’язку з чим його застосування після усунення виявлених порушень втрачає той сенс, який законодавство визначає як основу та правову підставу для його застосування.

Дата прийняття: 28.05.2019

Про тимчасову заборону господарської діяльності, пов’язаної з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря

Положення статті 12 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачають, що господарська чи інші види діяльності, пов’язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства. Тимчасово заборонена (зупинена) може бути господарська діяльність, пов’язана з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Дата прийняття: 09.04.2019

OSZAR »